strona główna | mapa strony | kontakt

HYDROFOBIZACJA SZYB SAMOCHODOWYCH

Nałożenie na powierzchnię szyby powłoki hydrofobowej znacznie polepsza widoczność; poprawa jest widoczna tym bardziej, im warunki są gorsze. Najwyraźniej efekt poprawy widać w jeździe nocą podczas deszczu. Jak ważny jest to problem i jak go traktują najlepsze firmy samochodowe niech świadczy fakt, że tam hydrofobizacja następuje już w fabryce - i dotyczy to to nie tylko szyb przednich, ale również bocznych, tylnych, czy nawet lusterek wstecznych.

Powierzchnia każdej szyby, oglądana w dużym powiększeniu, ukazuje jej "chropowatość" z wieloma zakamarkami. Materiał hydrofobowy łagodzi te zakamarki, wygładzając i uszczelniając powierzchnię. I o to właśnie chodzi - bowiem im szyba gładsza, tym lepsza widoczność.

Woda, która dotychczas "trzymała sie chropowatości", spływa samoistnie z szyby pod własnym ciężarem w postaci charakterystycznych, dużych kropel. Brud czy lód, biologiczne szczątki, nie mając się o co zaczepić, dają się z łatwością usuwać. W warunkach błotno-wodnego pyłu na drodze nie tracimy obrazu drogi, przy czym wystarcza jeden ruch wycieraczek do pełnej widoczności. Oszczędzamy je tym samym wraz z płynem do spryskiwaczy. Gdy samochód jedzie w deszczu, struga powietrza zrzuca wodę z szyby - rozwiązanie przejęte z lotnictwa, gdzie użycie wycieraczek raczej nie wchodzi w grę. A więc nas awaria wycieraczek w tym wypadku także nie zatrzyma.

Oszczędzamy też i to w sposób radykalny - a jest to równie ważne - powierzchnię szyby. Nakładany przez NT Polertech nowoczesny materiał tworzy bardzo odporną mechanicznie warstwę ochronną, niezwykle silnie zwartą ze szkłem. Piasek i pył kwarcowy długo nie może pokonać tej powierzchni. Przeciętny czas trwałości nanotechnologicznej* powłoki hydrofobowej na szybie przedniej wynosi rok (zależy od przebiegu, warunków drogowych, szybkości jazdy etc.).

* Najnowocześniejsze powłoki hydrofobowe (tylko takie stosujemy), o wysokiej trwałości i mechanicznej odporności. Ich właściwości wynikają z odpowiedniej struktury cząsteczek o rozmiarach mierzonych w nanometrach, skąd nazwa tej technologii (1nm = 10- 9 m albo 1nm = 0,000000001 m) .

< powrót