strona główna | mapa strony | kontakt

USZKODZENIA SZYB - PĘKNIĘCIA I ODPRYSKI

Klei się wyłącznie pęknięcia w szybach warstwowych (z reguły przednie). Klejeniu podlega pęknięta warstwa zewnętrzna. Klej ma trzymać, nie starzeć się i udawać szkło, żeby klejenie było praktycznie niezauważalne. Używamy najlepszych w świecie klejów do klejenia szyb. Nie przypuszczamy, by ktokolwiek dysponował lepszymi.

Zadaniem głównym w technice klejenia szyb jest zabezpieczenie pęknięcia przed dalszą ekspansją. Należy pamiętać, że wklejona w karoserię szyba jest jej elementem konstrukcyjnym, w związku z czym zawsze występują w niej różne, zmienne naprężenia wewnętrzne. Mogą one w każdej chwili spowodować ekspansję pęknięcia, co albo bardzo podroży naprawę, albo ja uniemożliwi. Również w trakcie naprawy wprowadzane są naprężenia (nad i podciśnienia przy iniekcji kleju). Stąd naprawa wymaga doświadczenia, bardzo pewnego sprzętu, klejów z najwyższej półki, staranności i cierpliwości. Wówczas spoiny są silne, a ich cechy fizyczne bezterminowo trwałe.

Klei się pęknięcia różnego typu: wołowe oko, gwiazdkę, kombinowane i długie - w niektórych przypadkach nawet półmetrowe, ale tylko w niektórych przypadkach. Uzupełnia się większe, pojedyncze odpryski. Jednakże szyba jest elementem kapryśnym. Zdarzają się bardzo trudne sytuacje - szyba może pęknąć w każdej chwili dalej! Niemniej - staramy się zawsze pomóc w trudnych przypadkach zwłaszcza, jeżeli pękła szyba znacznej wartości. Możliwości naprawcze są najpierw szczegółowo omawiane i wyceniane; dopiero po tym klient albo zleca, albo rezygnuje z naprawy.

Uwaga, ważne!:
Po zauważeniu pęknięcia delikatnie wyczyścić miejsce wokół uszkodzenia - najlepiej suchym, papierowym ręcznikiem (także osuszyć, jeżeli szyba jest mokra). Zakleić natychmiast pęknięcie przeźroczystą taśmą biurową, dbając o usunięcie spod taśmy pęcherzyków powietrza. To dobrze zabezpieczy przed przedostaniem się do szczelin brudu, a co będzie miało znaczący wpływ na jakość naprawy (jeżeli do szczeliny dostanie sie brud - nikt go już stamtąd nie usunie). Nie naciskać szyby, możliwie ograniczyć używanie wycieraczek, jechać powoli możliwie bez wstrząsów.

Inspekcje szyby, wycena usługi są w NT Polertech bezpłatne - nie ma więc co zwlekać i jak najszybciej zgłosić się w warsztacie, bowiem szybka reakcja może uratować i szybę i kieszeń.

< powrót